Menu

36 Stratagems

26 lutego 2018 - Informacje

Dynastia Ming (1368-1644) przyniosła wielką stabilność społeczną i porządek rządowy. Krótko mówiąc, pokój i wzrost, ale za cenę. Zawsze działają siły, które hamują postęp i reformę. Jako przywódca polityczny twoje ambicje rządzenia będą w konflikcie z innymi. Warto walczyć o coś wartego rządzenia.

36 Stratagems, zaprojektowane przez Matthew Fawberta i opublikowane przez Game Crafter, składa się z 1 planszy do gry, 6 standardowych sześciokątnych kości, zestawu żetonów (reprezentujących jednostki gracza, neutralne partie, rebelie, zwiadowców i Armia cesarza), 3 maty Gracza, zestaw znaczników monet (reprezentujących wartości 1, 2 i 5), znaczniki sezonu, 10 kart kapitału, 32 karty prefektury, 14 kart Tribute, 14 kart akcji i 36 kart Stratagem. Plansza jest wykonana z grubej tektury, podobnie jak żetony i znaczniki. Karty są tak grube i trwałe jak standardowa karta do gry.

Od Chaosu, Zakonu

Aby ustawić grę, najpierw umieść planszę na środku obszaru gry. Plansza przedstawia obszar i terytorium, które było częścią dynastii Ming w Chinach. Na planszy znajduje się mapa (1), ścieżka sezonowa (2), tribute (3), neutralna armia (4) i toru zwycięstwa (5). Ponadto na mapie znajduje się klucz (6), który pomaga zidentyfikować stolice, miasta, miasteczka, kolonie rolnicze, rynki, różne rodzaje dróg, szlaki morskie, świątynie, Wielki Mur i regiony.

36stat-map

Po drugie, organizuj chits na osobne stosy. Będą one nazywane “pule” dla każdego typu chit. Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na zrobienie tego jest zrobienie tego za pomocą koloru za pomocą grzbietów żetonów, aby pomóc. Zrób to samo dla znaczników.

Po trzecie, weź karty Kapitału i usuń “Karakorum”, “Lhasa” i “Hanseong”. Potasuj usunięte karty i każ im losować losowo 1 kartę Kapitałową. Narysowana przez gracza karta kapitału wskazuje kapitał początkowy gracza na planszy. Karty kapitałowe ujawniają także jednostki startowe gracza (identyfikowane przez chits).

36-miasto

Jednostki są teraz zbierane i umieszczane zakryte na macie gracza. który reprezentuje “Stan Narodu” gracza. Powinny pozostać zakryte (chyba że w walce) i tajne przez cały czas, ale gracz będący właścicielem może je oglądać, kiedy im się podoba. Oprócz żetonów podaj każdemu graczowi 3 znaczniki monet.

36strat-playermat

Populacja = całkowita liczba stolic kontrolowanych przez gracza
Opodatkowanie = dochód, który wpływa na popularność
Spójność = siła polityczna i wsparcie
Zwiadowcy = szpiedzy i agenci
Popularność = ogólna miłość ludzi, którzy uchronią Cię przed buntem
Generałowie = siła militarna

Po czwarte, ustaw znacznik sezonu na 1, znacznik Neutral Hits na “tylko 6” i znacznik neutralnych armii na pustym polu (z pokazem “2”).

Po piąte, wszyscy gracze dodają kupon do przestrzeni “3” na torze Zwycięstwa i do przestrzeni “0” na torze Tribute.

Po szóste, ustaw pozostałe talie kart, łącząc je według typu i umieszczając je zakryte obok planszy.

Karty akcji są rozgrywane w fazie akcji. Karty te dają graczowi specjalny ruch, który mogą wykonać.

Karty tribute są przyznawane tylko graczom, którzy zgromadzili wystarczającą liczbę hołdów podczas gry. Karty Tribute dają graczowi bonus.
36 -strat-Tribcard
Karty prefektury dają graczom punkty zwycięstwa.
36strat-prefekt
Karty Stratagem są jak karty akcji, ale są bardziej obfite i przydatne w większości spotkań.
36strat-stratcard

To wszystko na początek. Przejdźmy do gry.

Domena cesarza

36 Stratagems nie jest zbyt skomplikowaną grą, ale daje graczowi dużo swobody. Oznacza to, że bardzo trudno jest mi objąć każdy aspekt gry. Zamiast tego podsumuję tutaj grę, aby podkreślić, czego można się spodziewać, nie martwiąc się szczegółami.

Gra rozgrywana jest w 9 rundach. Każda runda jest określana jako “sezon”. Każdy sezon jest podzielony na 8 faz. Tutaj podsumowano fazy.

Faza 1: Rozdaj karty i ustal kolejność rund

Na początku każdego sezonu każdy gracz otrzymuje 4 karty Stratagem, 1 kartę akcji i 1 kartę prefektury. Są one dodawane do dowolnych innych kart, które gracz może mieć w ręku.

Następnie każdy gracz rzuca 1 kostką. Gracz, który wyrzucił najwyższą liczbę, otrzymuje najpierw sekwencję kolejności tur po kolejnej najwyższej liczbie wyrzuconych i tak dalej.

Faza 2: Podejmij działanie

Gracze zagrywają teraz 1 kartę naraz w kolejności kolejności obrotów, rozpatrując kartę natychmiast po jej odtworzeniu. Gracz może przejść, jeśli tak zdecyduje. Faza Akcji nie kończy się, dopóki wszyscy gracze nie zagrają swoich kart lub wszyscy gracze przeszli.

W przypadku walki ze względu na bliskość wrogich jednostek, kości są rzucane w celu ustalenia wyniku. Gracze mogą organizować swoje jednostki, tak aby flankować wrogów.

Każdy gracz może zachować tylko jedną wybraną przez siebie kartę na następny sezon, jeśli nadal posiada 2 lub więcej kart, które nie zostały zagrane podczas tej fazy.

Faza 3: Rada

Gracz musi teraz dokonać wyboru. Mogą zwiększyć spójność, opodatkowanie, popularność lub generałów o “+1”. W tej chwili można zwiększyć tylko jedną z tych wartości.

Faza 4: Bunt

Każdy z graczy rzuca się teraz, aby sprawdzić, czy ich stolicą nie towarzyszy bunt z ludźmi biegającymi po ulicach i ogólny chaos. Jeśli gracz ma więcej niż 1 kapitał, może wybrać jedną z możliwych problemów. Pozostałe muszą zostać rozstrzygnięte przez rzucanie kostkami i sprawdzanie, czy wartość wyrzucona jest poniżej kryteriów buntu.

Faza 5: Dochód

Gracze otrzymują teraz dochód poprzez opodatkowanie, mnożąc swoją wartość populacji przez wartość opodatkowania, a następnie dodając +2 monety. Jednak bunt zmniejszy możliwy dochód gracza. Bunty w stolicach zostaną zmiażdżone przed następnym sezonem, ale nie wcześniej niż pieniądze zostaną zebrane.

Faza 6: Zima

Zima jest używana tylko w grze zaawansowanej i szkodzi populacji i zaopatrzeniu w żywność. Ostra zima powoduje również wycofanie jednostek do ciepła za murami miasta, oczyszczając wiele z dróg.

Faza 7: Attrition

Gracze muszą teraz płacić, aby ich małe imperium rosło. Jeśli gracz nie może zapłacić, zmniejsza całkowitą liczbę jednostek, dopóki nie mogą sobie pozwolić na to, co mają.

Faza 8: Wdrożenie

Teraz gracze mogą kupować nowe jednostki, wdrażać je i ponownie wdrażać.

Rzeczy nieobjęte

Istnieje wiele innych przepisów, których nie omówiliśmy, głównie ze względu na czas i brak kontekstu, który sprawiłby, że reguła wydawała się bardzo zagmatwana. Aby wymienić tylko kilka, można podzielić grupy jednostek w celu lepszego pokrycia terytorium, piractwa na morzach i kradzieży przed innymi przeciwnikami. Istnieją również zasady, które obejmują plagi i warunki sanitarne, co oznacza, że ​​gracze muszą zastanowić się, w jaki sposób mogą utrzymać rosnącą populację, a imperium jest bezpieczne i zdrowe. Krótko mówiąc, jest dużo więcej “drobiazgów”, które tworzą w grze większą całość, wartą obejrzenia.

Warianty gry

Opisana powyżej gra jest nazywana grą “Basic”, chociaż nie ma w niej nic podstawowego. W razie potrzeby do gry można dodać dodatkowe poziomy złożoności. Kilka podsumowano tutaj.

Więcej stolic

Gra podstawowa ma ustaloną liczbę kart kapitału. Dodaj więcej w razie potrzeby, ale pamiętaj, że gracze mogą rozpocząć grę tuż obok siebie.

Zima nadchodzi

Jak już wspomniano powyżej, sezon zimowy może lub nie może być używany przez graczy. Korzystanie z niego sprawia, że ​​gra jest o wiele bardziej skomplikowana ze względu na konieczność rekompensowania utraconego terenu i jednostek.

Aby dowiedzieć się więcej o 36 Stratagems, odwiedź stronę internetową gry na Game Crafter.
Ostatnie słowo

finalword-childgeeks Jedynie najbardziej utalentowani z naszych Geeków dziecięcych mieli 36 Stratagemów. Podczas gdy żaden z naszych Geeków Dzieci nie miał trudności z opanowaniem podstaw, różne karty rozdawane w każdej rundzie i trwające utrzymanie ich imperium były po prostu zbyt duże, by mogły sobie z nimi poradzić. Według jednego z dzieci, Geek: “Za dużo się tu dzieje. Tracę kontrolę nad tym, co muszę zrobić. “Inny Child Geek powiedział:” Spodobały mi się pierwsze dwie rundy gry, ale wszystko to było nudne i trudno było śledzić to, co się dzieje. ” Gra pozwala graczom robić wiele, a śledzenie tego, co robią Twoi przeciwnicy, jest grą samą w sobie z własnymi wyzwaniami. Ale starsi kochankowie bardzo to lubili. Według jednego z Child Geek: “Długość gry jest trochę długa, ale gra jest dużo zabawy. Zagrałbym to jeszcze raz. “Kiedy wszystkie głosy były w głosowaniu, tylko najbardziej utalentowani i elitarni z naszych Geeków Dzieci głosowali za zatwierdzeniem 36 Stratagemów, co było bardzo małą mniejszością dla większości Geeków Dziecka, którzy głosowali za odrzuceniem.

finalword-parentgeeks To samo można powiedzieć o Parent Geeks. Nie-gracze i zwykli gracze mogli nauczyć się podstaw gry, ale nie mogli w pełni cieszyć się grą. Jak to określił Parent Geek, “Gra jest zbyt duża i zbyt długa. Zaczyna się dość łatwo, ale zaczynasz rosnąć dość szybko i wtedy wszystko się komplikuje. “Bardzo prawdziwe! Pierwsze dwie rundy gry stanęły na scenie, ale potem gra może się odbywać w bardzo różnych, a czasem skomplikowanych kierunkach. Chodzi o zarządzanie tym, co masz i rośnie w tym samym czasie. The Parent Geeks odkryli także, że walka jest frustrująca, zwłaszcza gdy chcieli tylko zostać sami. Jak powiedział jeden z rodziców: “Nic nie jest bardziej denerwujące niż atakowanie twojego małego imperium, kiedy wszystko, co chcesz zrobić, to zwiększyć wpływ polityczny.” Ale taka jest gra, jak jeden z wykwalifikowanych rodziców Geek powiedział: “Wyzywająca gra z wieloma myśleć o. Bardzo mi się to podoba, ale widzę, dlaczego młodsi i mniej wykwalifikowani gracze chcieliby tego uniknąć. Ta gra jest myślicielem. “Ostateczne myśli rodzica Geeksa pokazały właśnie to, z mniej więcej połową aprobaty dla gry, a druga połowa z jej odrzuceniem.

The Gamer Geeks lubili to, co widzieli i jak grała gra. Według jednego z graczy Gamer Geek: “Ta gra przypomina mi rodzaje gier, w które grałem jako dziecko. W ogóle nie jest fanem małych żetonów, ale działa dobrze w tej grze. To jest dobra rzecz. “Inny Gamer Geek powiedział:” Gra jest naprawdę prosta, jeśli tylko uda ci się patrzeć na swoje stolice, ale to, co odrzuca wszystko, to przypadkowy chaos, który czasami może cię uderzyć i ataki przeciwników. Ale nawet to możesz wyjaśnić i zaplanować, jeśli wiesz, co robisz. “I to właśnie dlatego wszyscy Gamer Geeks tak bardzo lubili tę grę. Rzucało im wyzwanie, aby myśleli przeciwnikom, planowali naprzód i zarządzali wpływem niewidocznych lub nieuniknionych problemów. Strategia i taktyka były niezbędne do wygrania, podobnie jak logistyka i ryzyko. Kiedy gry się skończyły, wszyscy gracze Gamerów głosowali za zatwierdzeniem 36 Stratagemów.

finalword-fathergeek36 Stratagems ma styl oldschoolowy, ale korzysta z nowoczesnego designu gry, aby stworzyć solidną grę z odrobiną nostalgii. Byłem pod wrażeniem gry i cieszę się nią od kiedy zacząłem ją uczyć. Gra może trwać dość długo, ale większość graczy, którzy dobrze się bawiły, straciła orientację w czasie, który spędzali. Dla większości gra kończy się przedwcześnie i potrzeba więcej czasu. “Jeszcze tylko jedna runda!”, To często słyszę, ale tylko od tych, którzy już włożyli godzinę lub więcej do gry.

Będzie wielu graczy, którym nie spodoba się 36 Stratagemów, ponieważ ukończenie ich zajmie zbyt dużo czasu. Dwie godziny to średnia, a niektóre z naszych gier trwały 3 godziny. Długość gry często zależy od szybkości, z jaką gracze wykonują swoje obroty, ale wraz z postępem gry, gracz ma coraz więcej możliwości. Oznacza to, że rozwiązywanie zakrętów trwa dłużej, podobnie jak przestój między czynnościami.

Ale to jest dokładnie taka gra 36 Stratagems, a przestój ma być używany do myślenia o tym, co będziesz robić dalej. Obserwowanie tego, co robi twój przeciwnik, jest równie ważne jak podejmowanie własnych działań. Jest to gra, która wymaga głębokiej refleksji i cierpliwości. Jest pod wieloma względami powolnym oparzeniem. Jeśli możesz to wziąć, wypłata jest doskonała.

Poleciłbym 36 Stratagemów graczom, którzy lubią gry strategiczne. Taktyka i czas są obecne, ale są na drugim miejscu w stosunku do ilości strategicznych myśli, które gracz musi wprowadzić w swoją kolej. Długość gry również spowoduje, że większość zwykłych graczy i wszyscy nie-gracze będą go pomijać. Wszystkim innym zachęcam do spróbowania 36 Stratagemów. To klejnot gry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.